Alicja Gałka - ZnanyLekarz.pl

Pomiary masy i składu ciała. Akcja - "Poznaj swój wiek metaboliczny"

Poznaj swój wiek metaboliczny

Cykliczna akcja pomiarów organizowana po raz kolejny w Nowym Targu na basenie. Zapraszamy już w środę 13.02 od godziny 18.30.

Zrób sobie prezent z okazji Walentynek i zadbaj o siebie i swoje zdrowie!

Wspólnie z niezastąpioną Kasią Wójcik zapraszamy na pomiary masy i składu ciała oraz porady  dietetyczne.

Dzięki pomiarom poznasz skład swojego ciała, dowiesz się ile masz tkanki tłuszczowej, mięśniowej i czy jesteś odpowiednio nawodniony. Wiek metaboliczny pozwoli ocenić stan Twojego organizmu.  Regularna kontrola tych parametrów przekłada się na naszą motywację do działania, podjęcie aktywności fizycznej, zmiany diety na zdrowszą i wprowadzenia prawidłowych nawyków.

Jesteś gotowy by zacząć?

Poniżej krótki opis pomiaru oraz parametrów, które będziemy sprawdzać podczas pomiarów:

Jak to działa?

Analizator bada masę i skład ciała za pomocą metody bioimpendacji elektrycznej. Sam pomiar jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny.

Na urządzeniu znajdują się punkty, które wysyłają prąd elektryczny. Impulsy elektryczne przechodzą przez ciało (jego płyny), czyli głównie przez wodę. Tkanka tłuszczowa jest tkanką, która nie gromadzi za dużo wody, czyli ten impuls elektryczny napotyka opór. Oznacza to, że prąd przepływa dopóki nie natrafi na tkankę tłuszczową.

Wiek metaboliczny

Wiek metaboliczny zależy od wielu czynników: sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, genów czy hormonów. Wartość ustalana przez analizator zostaje obliczona za pomocą algorytmu uwzględniającego wszystkie parametry: wiek, płeć, stosunek parametrów składu ciała. Jego wartość należy traktować jako ciekawostkę. Może być również świetnym motywatorem do działania.

Otłuszczenie narządów wewnętrznych, czyli tłuszcz wisceralny

Poziom tłuszczu wisceralnego, czyli tłuszczu brzusznego, czyli otaczającego narządy wewnętrzne. Uwaga nawet u osób o prawidłowej masie ciała poziom tłuszczu wisceralnego może być podniesiony.  Podwyższony poziom zwiększa ryzyko chorób metabolicznych (np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy).

Nawodnienie organizmu

Procentowa zawartość wody pozwala określić ile wody znajduje się wewnątrz komórek ciała, czyli w jakim stopniu ciało jest nawodnione, choć, nie we wszystkich narządach, pomiar nie obejmuje na przykład głowy.

Masa mięśniowa

Masa mięśniowa jest bardzo indywidualną sprawą.
Możemy porównywać swoje pomiary na przestrzeni czasu i obserwować postępy. Jest to istotny parametr dla osób aktywnych fizycznie, które mogą nie zauważać spadków na zwykłej wadze (ze względu na to, że tracą tkankę tłuszczową, ale rozwijają dodatkowe mięśnie).

Czego możemy się dowiedzieć z wyniku masy kostnej?

Masa kości u dorosłego człowieka wynosi mniej więcej 10-12 kg. Analizator nie sprawdza jednak masy wszystkich kości, ale ilość składników mineralnych w nich zawartych.